Dzień Różnorodności odbędzie się 17 października 2010 r. w Złotych Tarasach, jednej z największych galerii handlowych w Polsce. Wydarzenie to jest wynikiem owocnej współpracy pomiędzy Komisją Europejską, polskimi władzami oraz licznymi organizacjami pozarządowymi, które aktywnie walczą z dyskryminacją
W 2010 r. na terenie Unii Europejskiej odbędą się cztery Dni Różnorodności. Pierwszy odbył się 8 maja w Budapeszcie (Węgry). 16 października Dzień Różnorodności odbędzie się w Metz w rejonie Grande Region znajdującym się na pograniczu Lotaryngii, Luksemburga, Nadrenii-Palatynatu, Kraju Saary, Walonii oraz francusko i niemieckojęzycznych rejonów Belgii. Ostatnie z serii wydarzeń w ramach Dni Różnorodności zostanie zorganizowane 30 października br. w stolicy Grecji - Atenach.
Głównym celem Dnia Różnorodności w Polsce jest podnoszenie świadomości społeczeństwa oraz mediów na temat zjawisk różnorodności oraz dyskryminacji, a także informowanie o istniejących europejskich oraz krajowych przepisach chroniących mieszkańców Europy. Celem tego wydarzenia jest również zachęcanie ludzi do przemyślenia swoich postaw, osądów oraz zachowań. Podczas Dnia Różnorodności krajowe podmioty zaangażowane w zwalczanie dyskryminacji w Polsce zorganizują debaty, warsztaty, występy oraz różnorodne formy rozrywki, a także będą starały się zachęcić ludzi do zwalczania wszystkich objawów dyskryminacji, jakie mogą napotkać w codziennym życiu.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaprasza do udziału w Dniu Różnorodności, który będzie miał miejsce od 11.00 do 18.00 w „Złotych Tarasach”.
Kampania informacyjna „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” została zainicjowana przez Komisję Europejską w 2003 roku w celu informowania mieszkańców Europy o przysługujących im prawach i obowiązkach wynikających z prawodawstwa Unii Europejskiej jak również informowania osób, które doświadczyły lub były świadkami dyskryminacji o organizacjach, do których mogą się zwrócić o pomoc. Kampania zainicjowana została w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej, by podnosić świadomość na temat zjawiska dyskryminacji oraz ustawodawstwa antydyskryminacyjnego, a także promować korzyści płynące z różnorodności w miejscu pracy oraz w społeczeństwie.
Więcej informacji znaleźć można na stronie: Kampania “Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji”
Partnerzy Dnia Różnorodności:
Centralna Rada Romów w Polsce, Europejska Unia Kobiet - Sekcja Polska, Fundacja Ormiańska KZKO, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Muzułmański Związek Religijny w RP – Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Warszawie, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, Polski Związek Esperantystów, Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego PRO HUMANUM, Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", Stowarzyszenie "Otwarta Rzeczpospolita", Związek Karaimów w RP, Żydowskie Stowarzyszenie “Czulent”.